Kim jest konsultant SAP?
Konsultant SAP to specjalista zajmujący sie wdrożeniem i/ lub utrzymaniem systemu ERP SAP. SAP to niemiecka firma o której można znaleźć setki artykułów w internecie, więc nie będę się na ten temat rozpisywał. System ERP to kompleksowe rozwiązanie do zarządzania przedsiębiorstwem. Zarządzanie przedsiębiorstwem z wykorzystaniem SAPa polega na zbieraniu i dostarczaniu danych potrzebnych do podejmowania decyzji biznesowych. SAP wspiera wszystkie obszary działania przedsiębiorstwa, więc każdy jest w stanie znaleźć swoją niszę. System składa się z modułów, które odpowiadają za konkretne procesy biznesowe. Najprostrzy podział modułów to podział na moduły finansowe i logistyczne. Koniec przynudzania.
Dlaczego warto zostać konsultantem SAP?
Praca w Consultingu SAP jest po prostu ciekawa. Tak można odpowiedzieć najkrócej. Ja dzielę ścieżki kariery na dwie – wdrożenia i utrzymanie (SAPowa emerytura hehe). Wdrożenia polegają na implementacji czyli przygotowaniu i dostosowaniu systemu do potrzeb klienta, natomiast Sapowa emerytura utrzymanie systemu polega na pracy z jednym rozwiązaniem i utrzymywaniem go/ zapewnieniem wsparcia użytkownikom/ wdrażaniem nowych rozwiązań. Generalnie jeśli zajmujesz się wdrożeniami to pracujesz w różnych projektach i w każdym przygotowujesz trochę inne rozwiązanie dla różnych klientów. Utrzymanie polega na byciu konsultantem wewnetrznym u klienta, lub w jakimś januszexie, który utrzymuje system klientom jako zewnętrzny dostawca. Najwięcej nauczysz się przy wdrożeniach, gdyż na utrzymaniu poznasz wyłącznie jedno rozwiązanie/ konfigurację. Obie ścieżki mają inną specyfikę a w związku z moim brakiem doświadczenia w utrzymywaniu systemów na blogu skupię się na wdrożeniach. Utrzymanie widzę podobnie jak pracę w helpdesku IT, choć to na pewno niepełny obraz tej pracy. Konsultantem warto zostać dla: pieniędzy, podróży, ciekawego życia, pracy zdalnej i wolności.
Pieniądze w SAP
W SAP jak w większości IT można dobrze zarabiać. Przeciętne zarobki konsultanta to około 10k brutto (łgam tu jak pies – wbijaj do nowszego wpisu po więcej info: link), choć zarabiać można znacznie, znacznie więcej. Te 10k to jakaś średnia z google i z nie znam nikogo kto by zarabiał tak mało. Oczywiście początki bywają trudne. Jednak po kilku latach (3-5) normalne są stawki > 20k. Wynagrodzenie zależy od doświadczenia, a w ciągu 3 – 5 lat (czasem szybciej) można przejść przez 2 pełne projekty. Poza etatem można pracowac na samozatrudnieniu i zarabiać jeszcze więcej. Można w ogóle mieć wyjebane na etat i zostać freelancerem a tam stawki negocjuje się indywidualnie. Widzialem ogłoszenia z 1k Euro dniówki, ale nie pracowałem tak więc szczegółów nie znam. Jeśli celujesz w zarobki > 10k PLN to na luzie tyle dostaniesz.
Podróże w SAP
W SAP pracujesz dla zagranicznych klientów, którzy często mają swoje siedziby za granicą. Ja w ciągu 2 lat odwiedziłem 5 krajów. Oczywiście jedziesz tam do pracy i różne wyjazdy mogą różnie wyglądać (jeden wyjazd wyglądał tak że widziałem jedynie lotnisko i hotel). Znam ludzi którzy pracując w SAP zwiedzili całe USA, Kanadę czy Australie. W czasach pocovidowych i wraz z rozwojem pracy zdalnej liczba wyjazdów zmniejszyła się, ale nadal jeździ się do klientów. Jeśli przy okazji pracy chcesz trochę pozwiedzać to Consulting jest branżą dla Ciebie.
Ciekawe życie
Konsultanci SAP to najczęściej bardzo ciekawi ludzie. Nie są to introwertyczni programiści, mają wiele ciekawych historii (znam kolesia który poleciał na projekt do Australii, zaczął się Covid i utknął tam na rok xd). Poza podróżami, hajsem i ciekawymi ludźmi w większości projektów pracuje się w systemie zadaniowym, zdalnie więc nikt nie kontroluje tego czy w robocie nie gotujesz zupy staremu/ starej. Nikt nie sprawdza czy siedzisz w domu, czy jesteś w górskim pensjonacie. Ponadto każdy projekt jest inny, a jeśli nie fixujesz się na jednej branży to poznasz na przykład wiele procesów produkcyjnych, zobaczysz wiele różnych zakładów i zobaczysz jak różne firmy prowadzą swój biznes. Konsultanci potrafią nieźle się bawić a często na projekt jedzie się wraz z zespołem. Picie wódy w hotelu dzień przed ważnym spotkaniem – I’m in!
Praca zdalna i wolność
Home office jest dla mnie gamechangerem. Zalety pracy zdalnej każdy zna więc nie będę się rozpisywał. Jeśli nie jesteś „aptekarzem” (wczoraj zostałem minutę dłużej !!!!!111111) ani nierobem (nic się nie dzieje więc czekam na maile). Robota ma być zrobiona i czasem zajmie to 10 godzin a czasem 3 i przez resztę czasu można zająć się na przykład doszkalaniem. Trzeba umieć zorganizować sobie czas, ale nikt absolutnie Cię nie kontroluje. Chyba że trafisz jakiegoś zakompleksionego PMa, ale to rzadko się zdarza. Poza tym doświadczony konsultant SAP nie ma problemu z pracą. Chcesz pracować za granicą? – Bardzo proszę. Możliwości jest od cholery i można poczuć sie naprawdę wolnym.
Więc dlaczego warto?
Dla kasy, dla podróży, dla świętego spokoju. Odwpowiedź musisz znaleźć sobie sam. Ale jeśli myślisz o pracy w IT to SAP może być twoją niszą. Jeśli nadal nie jesteś przekonany – możesz iść oglądać tutoriale na YT z Pythona a potem konkurować w rekrutacjach gdzie jest 500 osób na jedno miejsce.
Nie dodałem do tego wpisu żadnego obrazka, więc jeśli ciągle tu jesteś to gratuluję wytrwałości