Znalezienie źródeł dla laika może stanowić pewien problem stąd kilka miejsc w których można znaleźć odpowiedzi. To będzie dość długi wpis (TLDR: Sappress, Udemy, IDES, SAP Learning Hub).
Disclaimer: wpis dotyczy wersji SAPa On Premise, czyli klasycznej z GUI. Więcej o wersjach i trochę o Cloudzie będzie w innym wpisie.
1. Biznes (opcjonalnie)
Krok pierwszy jest opcjonalny, bo może jesteś już Księgowym, Specjalistą ds. Logistyki czy innym ekspertem biznesowym. Lub może chcesz zostać bardziej techniczną osobą – programistą, adminem systemu lub basisowcem (nie jestem ekspertem od tych technicznych ról) i wtedy nie musisz znać biznesu. Nie?- musisz wiedzieć po co w ogóle jest ten SAP. A jest on do wspierania procesów biznesowych. Jeśli nie znasz procesów biznesowych i nie rozmawiasz językiem specjalisty z danej dziedziny, to nie będziesz dobrym konsultantem SAP. W zależności od wybranej dziedziny zapisz się na odpowiedni kurs (na przykład księgowego), lub znajdź wiedzę w książkach, na Youtubie lub w internecie.
2. Sappress
Oficjalna księgarnia internetowa SAPa. Subskrypcja miesięczna dla wybranego tematu (Logistyka, Finanse i Controlling, Programowanie, Admin, BI, HR, S4Hana) to 35 dolarów (~140 PLN). Subskrybcja pozwala na pobranie kilku książek (nie pamiętam ilu). Najlepsze źródło wiedzy teoretycznej o SAP w tej cenie. Weź książkę o interesującym Cię module i skonfiguruj go sobie na jakimś systemie IDES, korzystając z opisu z książki.
3. IDES
Ides (Internet Demonstration and Evaluation System) to system testowy SAP dostępny online. Są dwie drogi dostępu do tego systemu. Oficjalna – od SAP (cholernie droga) i nieoficjalna – od innych dostawców. Wrzucenie hasła 'SAP Ides’ w Google pomoże. Przy zakupie upewnij się, że zakupiona wersja ma odpowiednie licencje, żeby nie było że uczysz się na pirackim systemie (😉). Systemy testowe zapewniają także niektóre studia podyplomowe – musisz sam pooglądać ich oferty.
Co do samego systemu aby na nim ćwiczyć (o ile nie jesteś przyszłym konsultantem FICO), to warto jest upewnić się że posiada on odpowiednią konfigurację. O co chodzi? MMka nie będzie działać bez FI. SD nie będzie działać bez FI i części MMki. W ogóle chyba nic nie będzie działać bez FICO (no może EWM) Nauka SAPa bez praktyki to jak nauka wbijania gwoździ bez praktyki. W teorii wiesz o co chodzi, ale w praktyce nie wiesz niczego.
4. Udemy
Udemy to platforma do szkoleń online. Można tam znaleźć szkolenia z interesujących Cię modułów SAPa. Trzeba poszukać, przeczytać komentarze na temat danego kursu a także sprawdzić jego zakres i ewentualnie zakupić. Wiedza tam jest pewnie dostępna na YouTube w wersji darmowej, ale to najczęściej niskiej jakości tutoriale robione przez Hindusów. Dlatego Udemy to może być dobry wybór, szczególnie jeśli kurs ma dobre opinie.
5. SAP Learning Hub
Zdecydowanie najdroższa opcja i potrzebna jedynie do uzyskania certyfikatu SAP. Można sobie ją wykupić i najtańsza subskrypcja kosztuje 250 USD. Nie wiem co dokładnie obejmuje, gdyż nigdy jej nie musiałem wykupić. W każdej dużej firmie jest dostęp do SAP Learning Hub, a od juniorów nie wymaga się certyfikatów SAP (najczęściej). Dlatego nie polecam zaczynać od Learning Huba, gdyż może się to okazać startą pieniędzy. Za te pieniądze spokojnie ogarniesz system IDES, jakiś kurs z Udemy i książkę z opisem konfiguracji twojego modułu. Według mnie to lepiej wydane pieniądze niż kurs z Learning Hub.
W tym punkcie trochę mijam się z prawdą, po więcej zapraszam do wpisu: Link
6. Blog SAP
Oficjalny Blog SAP to miejsce skupiające ekspertów SAP. Ogromny zasób wiedzy. Polecam go jednak nieco bardziej doświadczonym użytkownikom. Jest to świetne miejsce do szukania rozwiązania na problemy z systemem, czy opisu jakiejś funkcjonalności.
7. Inne miejsca
Podaję inne miejsca w których można znaleźć informacje o SAP:
Polskie Forum SAP: Link
SAP prostymi słowami: Link
Polska Grupa Użytkowników SAP: Link
Reddit: Link
Jakiś zagraniczny blog: Link
ERPRoof: Link
Tutorialspoint: Link
Erpprep: Link
Podsumowanie
Wszystko w twoich rękach, wystarczy sięgnąć do źródeł. Jak zwykle, pamiętaj – nie jestem alfą i omegą i może nie napisałem tu czegoś, co może być oczywiste dla kogoś z większym doświadczeniem. Są wyszukiwarki internetowe, czaty gtp i inne bajery – poszukaj sam i zweryfikuj moją wiedzę. Wrzucę tu też jakiś obrazek bo nudno trochę bez niego. Masz pytania? Zadaj je w komentarzu! Artykuł nie jest przez nikogo sponsorowany.