Projekt jest jednorazowym przedsięwzięciem mającym na celu osiągnięcie unikalnego rezultatu. W prostych słowach, jeśli w biznesie chcesz coś wymyślić, wdrożyć albo zmienić to warto zacząć po prostu nowy projekt. Po co stosować takie podejście? Choćby po to żeby mieć kontrolę nad kosztami i postępami prac (w żargonie postęp = „dowożenie”). Po to żeby znać osoby odpowiedzialne za poszczególne rzeczy. Pamiętajcie, że w naszym kraju pomimo upadku Polski szlacheckiej folwark ma się świetnie (Więcej o folwarku przeczytasz choćby tu). Ale nie o tym miał być ten wpis, choć dodam tu zaraz obrazek.
Na obrazku widzimy przeciętnego managera folwarku. Kadr z serialu 1670.
Metodyki zarządzania projektem
Waterfall
Waterfall to po angielsku wodospad. Ale to już pewnie wiesz. Po polsku mówi się „podejście kaskadowe”. W tej metodyce fazy projektu następują kolejno, jedna po drugiej, a powrót do zamkniętej już fazy jest kosztowny i czasochłonny. Tą metodyką na przykład buduje się domy – najpierw wylewa się fundament, postem stawia ściany itp. Jeśli chcemy zmienić układ pomieszczeń po postawieniu ścian, to da się to zrobić – ale musimy liczyć się z kosztami wyburzania i stawiania od nowa ścian. W IT coraz rzadziej wykorzystywana metodyka, gdyż bardziej sexy obecnie jest Agile i do niego zaraz przejdziemy.
Agile
Agile jest metodyką bardziej zorientowaną na klienta i częściej wykorzystywaną podczas tworzenia oprogramowania. Dlaczego? Dlatego że nie mamy sztywnych etapów, jak podczas budowy domu, ale projekt dzielimy na mniejsze kawałki i następnie pokazujemy klientowi. W projektach Agile wymagania mogą się zmieniać w trakcie projektu znacznie częściej niż w Waterfallu, gdzie z założenia tego się nie robi. Prostymi słowami – zamiast gotować od razu całe danie to najpierw ziemniaczki i dajesz spróbować klientowi, potem kotlecika i tak dalej. W ten sposób łatwo jest się dostosować do potrzeb klienta, a z to podstawa do zarabiania pieniędzy. Jest to o tyle dobre podejście że jak powiedzieliśmy na początku: „Projekt jest jednorazowym przedsięwzięciem mającym na celu osiągnięcie unikalnego rezultatu”. A unikalność rezultatu oznacza to, że klient nie do końca musi wiedzieć czego chce – stąd czasami lepiej kiedy może dowiadywać się krok po kroku, czy woli ziemniaczki czy jednak kaszę, a może w ogóle zupkę xd.
Czego używa się w SAP?
No to teraz to po co tu bazgrolę czyli SAP. Której metodyki używa się w SAP? Agile czy Waterfall? Otóż żadnej z nich xD. SAP ma swoją metodykę – Activate która jest połączeniem obu. Dlatego warto poznać choć pobieżnie obie, aby zacząć rozmawiać o Activate. Activate składa się z faz, tak jak Waterfall, ale poszczególne fazy można dowozić Agilowo. Więcej o Activate w kolejnych wpisach! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zarządzaniu projektami to zapraszam do książki: link, lub pogoogluj sobie. W każdej z tych metodyk poza zespołem projektowym (czyli w naszym przypadku np. konsultantami SAP) są dodatkowe role takie jak PM, PMO, Scrum Master – to może być twoja furtka do SAPa, ale też do całego IT.
1 komentarz do “Czym jest projekt?”