Droga do wymarzonej pracy w IT niestety nie jest usłana różami. Tylko że SAP to nie do końca IT w potocznym rozumieniu tego słowa. W przeciwieństwie do programowania w SAPie musisz mieć wiedzę biznesową. Musisz rozumieć po co ten SAP jest i jakie procesy będzie obsługiwał. Zakupy, księgowość, magazyn czy produkcja to jedne z wielu procesów które SAP może wspierać. Warto wiedzieć o co w nich chodzi, oraz rozumieć jak działa duża firma produkcyjna czy usługowa. Bez tego bardzo ciężko będzie zrozumieć co ten SAP właściwie robi i po co on jest. Ponadto przy projektach nie będziesz pracował z laikami, lecz z ludźmi z biznesu, którzy od wielu lat pracują w branży, posługują się branżowym słownictwem i po prostu wiedzą coś o danej działce działalności firmy. Droga do SAPa jest inna w zależnośći od etapu twojej kariery.
1. Zainteresuj się SAPem na studiach.
W ramach uczelni działaja koła naukowe zajmujące się SAPem. We Wrocławiu działa Koło Naukowe SAP – Port w WSB oraz Saper w UE Wrocław. Istnieją także studia podyplomowe z SAPa (np. na WSB), ale ukończenie ich absolunie nie gwarntuje znalezienia pracy w SAPie. Jesli myślisz o takich studiach to upewnij się że zajęcia prowadzą konsultanci a nie jacyś teoretycy – laicy. Dyplom takich studiów swiadczy bardziej o twojej determinacji, chęci rozwoju i zainteresowaniu SAPem niż o wiedzy czy umiejętnościach. Na nikim kto się zna taki dyplom nie zrobi wrażenia.
2. Znajdź pracę w firmie która używa SAPa.
Jeśli masz już jakieś wykształcenie i myślisz o pracy w IT to warto zacząć przygodę z SAPem od strony uzytkownika. Idealnie byłoby trafić do firmy w której dopiero odbędzie się wdrożenie i w nim uczestniczyć, ale szansa na to jest niewielka. Znajdź pracę w firmie która na co dzień pracuje z SAPem, aby poznać system od strony użytkownika. Właśnie taką prespektywę będziesz przedstawiał klientom. Większości kleintów nie będzie interesować konfiguracja, ale szerszy opis czyli „jak to do cholery działa”. Warto więc na własej skórze poznać to z czym mierzą się użytkownicy codziennnie. W zależności od interesującego Cię modułu poszukaj pracy jako księgowy, w zakupach, w magazynie, w controllingu. Nie ma znaczenia jak ważną rolę będziesz pełnił w nowej firmie, ważne żeby jak najczęściej pracować z systemem. Jesli jesteś bliżej 30 czy 40 to możliwe że masz już jakąś karierę, spłacasz raty kredytów i nie możesz sobie pozwolić na zmianę pracy. Weź pod uwagę że mityczne 20k to dostaniesz mniej więcej po 5 latach, na początku zarobki juniorskie bywają niekoniecznie atrakcyjne. Musisz samemu poradzić sobie z z kwestiami finansowo – organizacyjnymi.
3. Korzystaj z Linkedin
Buduj swój network za pomocą Linkedin. Poszukaj grup sapowych. Zaproś do znajomych rekruterów, konsultantów i ludzi z branży. Najlepiej znajdź sobie jakiś tutorial jak zrobić konto i jak szukać tam pracy – są lepsi spece od Linkedin ode mnie.
4. Bierz udział w spotkaniach branżowych
Jest taka aplikacja na telefon Meetup. W ramach tej aplikacji działają różne grupy tematyczne. Można zapisać się na spotkania grup Sapowych – poszukaj takich u siebie. Ostatnio coś tam się odgrażali że zmigrują się do SAP Community link, więc warto też zaglądać tam. Link podałem do grupy Wrocławskiej, bo tą znam – lokalnych musisz poszukać sobie sam. Warto wziąć udział w takich spotkaniach, Można osobiście poznać ludzi z branży i zrobić sobie networking. Często na takich spotkaniach grasują Panie z HR łowiąc potencjalnych kandydatów – spotkania są organizowane najczęściej przy współpracy z jakąś firmą technologiczną. Często jest też dobry catering, więc można się też nażreć za darmochę (cebula).
5. Nie poddawaj się
Pamiętaj że ten proces może potrwać lata. Muszą zajść sprzyjające okoliczności na rynku (obecnie – czerwiec 2023 są mocno średnie), musisz trafić do właściwej firmy, która ponadto ma aktualnie projekt dla juniora. klienci bardzo chętnie zapłacą za juniora, pod warunkiem że ma skille seniora (Ferrari w cenie Skody). Przygotuj się do rozmowy o pracę – wymaksuj angielski, Power Pointa (dobry pomysł to przygotowanie prezentacji o sobie na rozmowę), dowiedz się czegoś o zarządzaniu projektami. Posługuj się branżowym słownictwem i miej coś do powiedzenia na temat jakiegoś procesu – S2P, O2C itp.
Podsumowanie
Droga do SAPa jest trudna i wymagająca, ale uważam że łatwiejsza niz do programowania. Czy warto aż tyle poświęcić dla tej pracy? Nie wiem. W innych branżach też można robić karierę i zarabiać duże pieniądze. Jeśli chcesz znaleźć swoją niszę w IT to jest to bardzo dobra droga. Jak to w IT, ciężko się wkręcić, ale potem jakoś idzie. Jeśli nadal tu jesteś i masz pytania to pisz w komentarzu.